search
top

Najważniejsze różnice między bankami a parabankami?


Każdy pożyczkobiorca w pewnym momencie zastanawia się, gdzie konkretnie ma zaciągnąć krótkoterminowe lub długoterminowe zobowiązanie finansowe. Najpopularniejsze możliwości to oczywiście banki detaliczne oraz parabanki. Jakie najważniejsze różnice występują między wskazanymi instytucjami?

Co musisz wiedzieć o bankach przed pozyskaniem zadłużenia?

Banki detaliczne udzielają kredytów gotówkowych i pożyczek długoterminowych na nieco innych zasadach niż parabanki. Banki detaliczne znajdują się w systemie zarządzanym przez prawo bankowe, przez Komisję Nadzoru Finansowego, a ostatecznie przez bank centralny, czyli w Polsce Narodowy Bank Polski. A zatem banki detaliczne nie mogą brać na siebie odpowiedzialności za współpracę z klientami o negatywnej historii kredytowej, ponieważ to zagroziło by w końcu stabilności całego systemu gospodarczego. Akurat w Polsce aspekt prawa bankowego jest rygorystycznie przestrzegany. Banki detaliczne posiadają poza tym bardziej rozbudowane etapy analizy potencjalnego dłużnika, zachowują niezbędne zabezpieczenia. Banki detaliczne jednak znacznie częściej wspomagają złe kredyty, proponują ich konsolidację, a nawet restrukturyzację zadłużenia.

Na co zwrócić uwagę przy analizie parabanków?

Parabanki natomiast nie działają w oparciu o zasady narzucane przez system bankowy, jako taki. W sektorze pozabankowym masz do czynienia z funkcjonowaniem na zasadzie kodeksu cywilnego. Parabanki udzielają zazwyczaj bardziej ryzykownych kredytów gotówkowych, jednak na wyższy procent, do tego krótkoterminowo. Jeżeli masz problemy ze spłatą długu niektóre parabanki po prostu rozwiązują umowy i chcą przejąć twój majątek trwały. To naturalnie skrajna sytuacja, jednak w sektorze pozabankowym trudno o uzyskanie dobrej reputacji. W parabankach nie liczy się, aż tak bardzo dotychczasowa historia kredytowa. W każdej takiej instytucji budujesz historię spłat można powiedzieć od nowa. Uczciwy parabank to duża szansa na podratowanie bieżącego budżetu gospodarstwa domowego.

Jaka pożyczka i u kogo się bardziej opłaca?

Jeżeli zamierzasz korzystać z kredytów długoterminowych, chociażby pożyczek hipotecznych, wtedy bank detaliczny to perfekcyjne rozwiązanie. Stawiasz na kredyty gotówkowe w zakresie krótkoterminowym? Zapoznaj się z ofertą parabanków, także internetowych, bo wyjdziesz na takiej współpracy znacznie lepiej pod względem ekonomicznym. Czy teraz już rozumiesz najważniejsze różnice między wskazanymi instytucjami finansowymi najczęściej spotykanymi na krajowym rynku?

Użyte znaczniki: , , , ,

| Strona domowa | Cenne wiadomości o kr… »top