search
top

Prognozowane zmiany na rynku pożyczek krótkoterminowych

Rynek pożyczek krótkoterminowych potrzebuje odświeżenia prawnego, a szczególnie poradzenia sobie z mało etycznymi praktykami kredytodawców. Chodzi przede wszystkim o problem lichwiarskich pożyczek. Czy przeciętny pożyczkobiorca jest w stanie liczyć na pozytywne zmiany w tej materii?

Czego potrzebuje nowoczesny rynek pożyczek krótkoterminowych?

Przede wszystkim rynek pożyczek krótkoterminowych potrzebuje większego skupienia na kontroli podmiotów. Kontroli pod względem formalnym oraz marketingowym. Wielu klientów nabiera się bowiem na pożyczki o niewielkim oprocentowaniu, które zawierają przy okazji ogromne prowizje, nieproporcjonalne do skali podejmowanego ryzyka. Lichwiarskie praktyki na rynku pożyczek krótkoterminowych niestety występują. Oczywiście wszystkich podmiotów nie da się w pełni kontrolować. Dochodzi do tego nastawienie sądów powszechnych w zakresie szybkiego rozwiązywania nieuczciwych umów. Praktycznie każda firma pożyczkowa powinna zarabiać na oprocentowaniu, a nie opłatach dodatkowych, najczęściej ukrytych. Warto również skończyć z praktykami prowadzącymi do celowego przejęcia nieruchomości klientów przy stosunkowo niewielkiej umowie kredytowej. Niektóre pomysły i projekty ustaw przedstawione w roku 2016 uwzględniają powyższe problemy rynku kredytów krótkoterminowych. Ważna sprawa to poszerzanie wiedzy ekonomicznej drobnych pożyczkobiorców. Banki odrzucają wnioski kredytowe osób tzw. wykluczonych finansowo. Takie podmioty kierują się wtedy najczęściej w stronę parabanków, a te niestety dzielą się na uczciwe i niezbyt etyczne. Rozsądne normy prawne i możliwość anulowania złej umowy to właściwy kierunek postępowania na rynku krótkoterminowych kredytów gotówkowych.

Czy zmiany na rynku pożyczek krótkoterminowych to pewna sprawa?

Niestety na razie słychać jedynie sygnały dotyczące walki z lichwiarskimi pożyczkami krótkoterminowymi, gdzie najczęściej prowizja jest większa od oprocentowania całej umowy. Wymiar sprawiedliwości musi umożliwić klientom „nabitym w butelkę” szybkie rozwiązanie nieuczciwych umów kredytowych. W przeciwnym wypadku zaufanie do pożyczek krótkoterminowych mocno się pogorszy, a to jednak zaburza potencjał ekonomiczny wielu gospodarstw domowych.

Użyte znaczniki: , , , , , , ,

« Lokata ależ kusząca m… | Strona domowa | Są korzyści jakie wyn… »top