search
top

Czy można zarobić na WIBOR?

Czy faktycznie można zarobić na WIBOR? Zdania w większości przypadków są podzielone. Nie do końca wiadomo którymi informacjami powinniśmy się kierować. Zatem pora sprawdzić kilka z nich.

Co to jest WIBOR?

Krótko mówiąc WIBOR powinniśmy tłumaczyć z języka angielskiego jako referencyjna wysokość oprocentowania na polskim rynku międzynarodowym. Co to oznacza w praktyce? Otóż to, że jest obliczana średnia arytmetyczna oprocentowania podanego przez wszystkie placówki bankowe, które działają na terenie Polski. Sam proces wyznaczania oprocentowania nazywamy fixingiem WIBOR. Szczegółowy proces wyznaczania takiej stawki jest naprawdę czasochłonny.

WIBOR jak gra na giełdzie?

Niestety trudno się z tym nie zgodzić. Wszystko zależy od tego jakie stawki panują aktualnie na rynku, które są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Kiedy idą minimalnie do góry z pewnością wtedy powinniśmy zdecydować się na założenie lokaty. Nigdy nie jest tak, że jak stopa idzie minimalnie do góry to od razu spada w dół. Jest to raczej wolny proces, podczas którego można zarobić niemałe pieniądze. W tym przypadku powinniśmy zatem unikać lokat zakładania na dłuższy okres. Skoro nastawiamy się na zarobek a wiemy,ze stopa procentowa nie zawsze będzie wędrowała do góry to powinniśmy brać powagę lokatę tylko na krótki czas. Jedną z atrakcyjniejszych ofert, która została przeze mnie dostrzeżona to ta, która oferta na której można zarobić aż do 6% w skali roku. Kiedy wychwycimy odpowiedni moment na założenie lokaty możemy na niej sporo zarobić. 

Lokaty nie chronią przed podatkiem

Mówi się dużo o stracie oszczędzających. Wszystko dlatego, że trzeba zapłacić obowiązkowy podatek Belki od każdej zarobionej sumie na lokacie. Rozpaczą jest płacenie za kwotę od niskiego oprocentowania. Chociaż nasza suma podstawowa trafi ponownie w nasze ręce to jest ryzyko, że niewiele możemy na tym zarobić. Tak tylko jest w przypadku kiepskich ofert z niskim oprocentowaniem. Przy wysokim oprocentowaniu możemy nawet nie zauważyć, że faktycznie został od nas pobrany podatek. Chociaż płacenie podatku jest codziennością to kiedy zostało obniżone oprocentowanie lokaty to uderzyło nas to po kieszeni. Kwota, którą chcieliśmy zarobić na lokacie znacznie spadła. Lokaty, które były na szczycie list jeśli chodzi o oprocentowanie dziś znacząco spadły w dół. Dużo korzystniej jest zatem umieszczenie pieniędzy na lokacie półrocznej niż na typowej lokacie na kilka lat. Koszty są porównywalne do siebie. 

Niestety stale nie widać produktu bankowego, który mógłby być lepszy od lokat. W tym przypadku jeszcze przyjdzie nam troszkę poczekać na coś lepszego niż lokaty bankowe. 

Użyte znaczniki: , , , ,

« Typy kart o jakich ka… | Strona domowa | Monitorowanie zdolnoś… »top